Пірометр дозволяє дистанційно вимірювати температуру різних поверхонь, що робить його незамінним помічником як в побуті, так і в професійних сферах. Як же вибрати пірометр?

Сфери застосування.

За принципом дії пірометр схожий на звичайний кімнатний термометр. Різниця полягає в тому, що пірометр вміє вимірювати температуру на відстані і більшого діапазону. Таким чином, щоб дізнатися температуру об'єкта, немає нагальної потреби торкатися до нього. Це дуже зручно, тому що можна виміряти дуже гарячі поверхні (до 300 - 1500 °С). Зустрічаються також і контактні пірометри.

Пірометри застосовуються в наступних сферах:

Електрика. Для вимірювання температури з'єднань.

Ремонт автомобіля. Наприклад, для виявлення проблем в роботі термостата.

Ремонт електроніки і побутової техніки. Можна дізнатися температуру материнської плати в комп'ютері або підшипників в рухомих вузлах електродвигунів.

Розрахунок тепловтрат приміщення. Порівнявши температуру стін, вікон і дверей можна виявити «місток холоду».

Перевірка тепловіддачі опалювальної системи. Відповідність температури батарей заявленій.

...та багато-багато інших областей...

Як правильно використовувати пірометр.

Пристрій працює наступним чином: тепловий (інфрачервоний) датчик приймає інфрачервоне випромінювання від об'єкта і передає його на електронний блок. Електронний блок обробляє випромінювання і видає показники температури на дисплей пристрою.

Виробник вказує оптичну роздільну здатність на кожному пристрої, щоб розуміти на якій відстані необхідно вимірювати температуру об'єкта. Наприклад, на приладі Benetech GM1500 вказано оптичну роздільну здатність 12:1. Це означає, що для правильного виміру температури необхідно розташувати прилад на відстані рівній 12*S, де S - це діаметр плями, з якої тепловий датчик знімає показники температури. Припустимо нам необхідно дізнатися температуру процесора комп'ютера, діаметр якого 3 см. Для точних показань нам необхідно тримати пристрій на відстані 12 * 3 = 36 см. Якщо ми будемо тримати трохи далі, діаметр заміряної плями збільшиться (як промінь в ліхтарику) і показання будуть зняті не тільки з процесора, але і з оточуючої його плати.

Кожен пристрій має червоний промінь маркер. Зверніть увагу, що вимірює температуру не він, а датчик, який розташований під випромінювачем. Промінь лише показує місце заміру. Якщо пірометр піднести занадто близько до об'єкта, то пляма вимірювання буде знаходитись нижче променя, і ми знімемо покази не з того місця, з якого хотіли. Саме тому важливо тримати пристрій на правильній відстані.

Також при замірах важливо враховувати коефіцієнт випромінювання (емісії) об'єктів, які перевіряємо. Кожен матеріал певним чином випромінює тепло, причому ступінь випромінювання може бути різним в залежності від кольору об'єкта, матової / дзеркальної поверхні і окислення (у випадку металів). Тобто коефіцієнт випромінювання - це співвідношення енергії, випромінюваної поверхнею матеріалу до енергії випромінювання абсолютно чорного об'єкта при рівній температурі. Для абсолютно чорних тіл цей коефіцієнт дорівнює 1. Для інших же матеріалів цей коефіцієнт свій.

У недорогих пірометрах зазвичай встановлено фіксований коефіцієнт емісії, що дорівнює 0,95. Для більшості вимірюваних матеріалів він підійде. Однак, якщо ви, наприклад, захочете дізнатися температуру чистого листового заліза, у якого коефіцієнт рівний 0,7, то похибка буде немаленькою.

Для вимірювання не надто гарячих предметів можна вийти з положення, наклеївши чорну ізоляційну стрічку. Ізолента трохи глянцева, тому її коефіцієнт випромінювання якраз становить 0,95. Температура на ній і буде температурою предмета. Звичайно, якщо необхідно часто працювати з різними матеріалами, то краще купити модель зі зміною коефіцієнта емісії.

Вибір пірометра, основні критерії.

Перед придбанням приладу, зверніть увагу на наступні показники і додаткові функції:

Величина похибки. Хороші пристрої мають похибку в діапазоні 0,5-2%. Дешеві пірометри можуть мати похибку 2-4%.

Автоматичне відключення. Пристрій відключається, якщо ніхто довго не працюємо ним. Це збільшує термін роботи батарейок. У кожній такій моделі період автоматичного відключення свій.

Регулювання коефіцієнта випромінювання. Апарати з функцією регулювання коефіцієнта випромінювання дозволять безпомилково визначати температуру будь-яких матеріалів. Наприклад, таким апаратом є пірометр інфрачервоний UNI-T UT-300S з можливістю регулювання коефіцієнта емісії від 0,10 до 1,00.

Вимірювання вологості. Деякі апарати дозволяють вимірювати вологість повітря, як всередині приміщення, так і зовні. Хоча це далеко не основна функція і більшості просто не знадобиться, але людям з проблемами легенів буде дуже доречно. Наприклад, дізнавшись вологість повітря в офісі, можна встановити стаціонарний зволожувач або навпаки частіше провітрювати приміщення.

Термопара. Термопара дозволяє виміряти температуру контактним способом. Це зручно при замірах блискучих поверхонь, так як практично не буде похибки. Зазвичай термопара підключається до пірометру через відповідний роз'єм.

В інтернет-магазині "Starcom" Ви можете купити пірометри від кращих виробників: UNI-TMicsig, BenetechFluke та інших торгових марок.

У статті використані матеріали вебсайтів